Minipivovar Kolštejn

 

Minipivovar Kolštejn se nachází v centru obce Branná - na nejmalebnějším náměstíčku v Jeseníkách. Obec je situována v centru turisticky hojně navštěvované oblasti Jeseníků.  Minipivovar Kolštejn je součástí komplexu Relax centra Kolštejn - konkrétně je umístěn v zázemí Restaurace Kolštejn.

Výstavba minipivovaru započala již v roce 2012, otevření se dočkal roku 2013, kdy byl také slavnostně vysvěcen (28. 3. 2013) a přesně po třech měsících pokřtěn (28. 6. 2013).

Prohlídka restaurace a minipivovaru (pohybujte se po šipkách nebo patrech 1, 2)

 

 

Kalendář prohlídek - Minipivovar Kolštejn v Branné

 

Výroba piva

Zařízení minipivovaru je rozděleno do dvou částí. V prvním podlaží je umístěna dvounádobová varna s užitným objemem 500 litrů. Ve sklepě se nachází 6 ležáckých tanků a 2 spilky.

V našem pivovaru vyrábíme spodně a nově i svrchně kvašená piva.

Pivo je vyráběno klasickou technologií dekokčním způsobem na dva rmuty. Hlavní kvašení probíhá v otevřených nádobách - spilkách. V budoucích letech uvažujeme o rozšíření sd možností produkce svrchně kvašených piv, především pšeničného piva.


Pivo z našeho pivovaru je nepasterované a nefiltrované, bez konzervačních látek, barviv, stabilizátorů. Díky těmto faktorům si naše pivo zachovává vysoký obsah látek (vitamíny skupiny B, bílkoviny, stopové prvky a další), které příznivě působí na lidský organizmus.


Suroviny, které používáme pro výrobu našeho piva, pocházejí od českých i zahraničních dodavatelů.

Slad odebíráme z humnové sladovny v Záhlinicích. Chmel odebíráme především ze Žatecké případně Tršické oblasti. Vodu používáme vlastní a pivovarské kvasinky odebíráme od okolních větších pivovarů.

Historie pivovarnictví v Branné

Minipivovar Kolštejn navazuje na již dávno zaniklou tradici pivovaru a pivovarnictví v obci Branná v Jeseníkách. Historie pivovarnictví se psala přímo v naší restauraci!

Zjistili jsme, že budova dnešní restaurace je budovou, kterou nechal postavit fojt kolem roku 1325 při zakládání města Goldenstein a jeho rinku (náměstí). Pro své sídlo s právem vařit a šenkovat pivo si fojt vybral na náměstí místo nejlepší - mluvíme o budově, která dnes nese název Restaurace Kolštejn. Dnešní budova restaurace byla historicky budovou fojtství (Vogtey), která měla historicky velmi významnou úlohu.


Minipivovar Kolštejn v Branné

Do historie Branné i její současné podoby se nesmazatelně vryl také rod Žerotínů. Pivovarnictví významně ovlivňuje v Branné rod Žerotínů, kteří působili na zámku Kolštejn kolem roku 1575, tedy za dob pánů ze Žerotína (konkrétně Karla st. a následně Jana ml. ze Žerotína).


Historickým faktem je, že pivo se začalo v Branné (Kolštejně) vařit o stovky let dříve, a to kolem roku 1325 v budově dnešní restaurace Kolštejn. O tomto jedinečném příběhu budeme brzy informovat.


Historické prameny uvádí, že první zmínka o zámeckém pivovaru se dochovala z dob pánů ze Žerotína. V roce 1575 se obec uvádí jako městečko s hradem, panským dvorem, třemi mlýny, PIVOVAREM a mýtnicí. Následně pak, roku 1591, se již obec uvádí jako městečko se zámkem Goldstejn, poplužním dvorem, pivovarem, mlýnem, hamry, kostelem a mýtem. Název vznikl počeštěním německého Goldenstein ("zlatý kámen"). Obec Branná se dříve jmenovala Goldstejn z čehož, postupem času, vznikl český název Kolštejn.

 

Rozhodli jsme se navázat na starý příběh a pokračovat v řemesle pivovarnickém, které fojtové a později Žerotínové více před téměř 700 lety započali.